Изложба „Руско-српски односи у доба Петра Великог“ у Фочи од 22. децембра

Изложба ће бити отворена у четвртак, 22. децембра, у 18 часова у галерији Музеја.
Изложба је посвећена обиљежавању 350 година од рођења Петра Великога и 300 година од царског указа о слању учитеља у Србији да предају словенски и латински језик.
Овај чин представља најважнији догађај у историји руско-српских дипломатских, културних и црквених односа.
Изложба се састоји из два дијела.
Први дио је фокусиран на неколико историјских тема: Карловачки конгрес, обуку Петрових морепловаца у Перасту, грофа Саву Владиславића у руској служби, отварање прве руске школе у Сремским Карловцима.
Други дио изложбе представља стрип Руског научног института о Петру Великом. Стрип је рађен за српску читалачку публику, али је његова дистрибуција спријечена њемачком окупацијом 1941. године.
Организатори изложбе су Књижевно удружење „Сусрет“ из Требиња, Руски научни институт, Руски дом из Београда и Музеј Старе Херцеговине из Фоче.

About the Author: